شیر انبساط الکترونیکی

شیر انبساط ،کمپرسور،کندانسور و اواپراتور یکی از چهار جزء اصلی سیکل سرمایش فریونی می باشد.شیر انبساط فشار مبرد مایع ارسال شده را کاهش می دهد وظیفه ی کنترل کیفیت و کمیت مبرد ورودی به اوپراتورهای انبساط مستقیم را به عهده دارد. استفاده از شیر انبساط الکترونیکی برای یخچال و فریزرو سردخانه های هایپرمارکت ها و سوپرمارکت ها به جای استفاه از شیر انبساط ترموستاتیکی علاوه بر کاهش مصرف انرژی و کنترل دقیق دمای اواپراتور،کابین و یا اتاق، از خطراتی که کمپرسورها را تهدید می کند کم می کند و بر عمر آنها می افزاید.
عملکرد شیر انبساط الکترونیکی بر پایه ی یک طراحی ماهرانه قرار دارد.شیرهای انبساط الکترونیکی جریان مبرد ورودی به اواپراتورهای انبساط مستقیم را کنترل می کنند.آنها این عمل را در پاسخ به سیگنال های ارسال شده از طرف یک کنترلر الکترونیکی انجام می دهند.جهت باز و بسته شدن شیر از یک موتور کوچک استفاده می شود.به این موتور استپ موتور و یا استپر موتور گویند.استپ موتورها عمل دوران را به صورت پیوسته انجام نمی دهند.موتورها تحت کنترل یک کنترل گر الکترونیکی می باشند و به ازای هر سیگنالی که از کنترلر برای آنها فرستاده می شود به اندازه ی کسری از یک دور کامل دوران می کنند.استپ موتور براساس حرکت چرخ دنده ای که موقعیت یک پین را در مجرای عبور مبرد تغییر می دهد عمل می کند. استپ موتورها می توانند با ۲۰۰ گام در ثانیه پیش روند و سریعا به موقعیت دقیق قبلی بازگردند.کنترلر تعداد سیگنال–گام های ارسال شده را به یاد می سپارد.این امر کنترلر را قادر می سازد تا شیر را در هر لحظه ای به هر موقعیت قبلی ای برگرداند.به این ترتیب شیر کنترل بسیار دقیقی روی جریان مبردی دارد که از آن در حال عبور است.این نوع از شیرها عموما ۱۵۹۶ گام کنترلی دارند و مقدار هرگام برابرست با ۰٫۰۰۰۰۷۸۳ اینچ.

سنسورهای شیر انبساط الکترونیکی

ارسال سیگنال های الکترونیکی از کنترلر به شیر انبساط بوسیله یک مقاومت گرمایی که با جریان هوای تخلیه شده به داخل اتاق یا کابین در ارتباط است، انجام می پذیرد. یک مقاومت گرمایی چیزی نیست جز یک مقاومت الکتریکی که با تغییر دادن دما، مقدار مقاومتش تغییر می کند. معمولا حسگرهای دیگری هم به منظور تشخیص مقدار فوق گرم شدن مبرد در ورودی و خروجی اواپراتور نصب می گردند.این امر کمپرسور را در مقابل هرنوع برگشت مبرد مایع به آن در شرایط کم بودن فوق گرمی محافظت می نماید.همچنین می توان از مبدل های فشار بمنظور کنترل فشار/دما و فوق گرم بودن مبرد استفاده نمود. مبدل های فشار عموما دارای ۳ رشته سیم هستند. دوسیم برای تامین برق تغذیه و سیم سوم جهت سیگنال خروجی. عموما با افزایش فشار، ولتاژ خروجی از سیم مربوط به سیگنال نیز افزایش می یابد و کنترلر با استفاده از این سیگنال و به کمک جدول دما، فشار که درون آن برنامه ریزی شده، دمای مبرد را محاسبه می کند. ترکیب هم زمان عمل حفاظت کمپرسور در مقابل برگشت مبرد مایع و قابلیت بدست آوردن کنترل دمای تنظیمی تخلیه شده در کابین، شیر انبساط الکترونیکی را به وسیله ای مفید برای کابردهای متنوع تبدیل کرده است. برخی از شیرهای انبساط الکترونیکی می توانند برای کاربردهای خاص برنامه ریزی شوند.

حلقه ى فیدبک

احتمال این هست که که کنترلر، شیر انبساط الکترونیکى را بیش از نیاز باز کند و سبب پرخورانى شدن اواپراتور گردد.در این شرایط حسگرهاى بکاررفته در سیستم تبرید و متصل به کنترلر شرایط را حس نموده و بازخورد آن را به کنترلر و شیر انبساط خواهند داد. این امر باعث حرکت استپ موتور در جهت بسته شدن مى شود و شیر را بیشتر مى بندد.

مقایسه شیر انبساط ترموستاتیکی و الکترونیکی

 • شیرهای انبساط الکترونیکی بسیار دقیق‌تر از نوع ترموستاتیکی هستند ولی طراحی آنها پیچیده‌تر و قیمت آنها نیز بالاتر است.
 • خواص شیر انبساط ترموستاتیکی
 • هزینه کم
 • طراحی ساده
 • تنظیم نادقیق سوپر هیت
 • در فشارهای پایین کندانسور، نیازمند توان بیشتری از کمپرسور است.
 • عملکرد آهسته نسبت به تغییرات سوپر هیت

خواص شیر انبساط الکترونیکی

 • قابلیت اطمینان بالا
 • تنظیم دقیق سوپر هیت
 • عملکرد مناسب در فشارهای پایین کندانسور
 • قابلیت استفاده آسان با تمامی انواع مبردها
 • عملکرد سریع نسبت به تغییرات سوپر هیت
 • هزینه بیشتر
  از شیرهای انبساط الکترونیکی در اغلب دستگاه های تهویه مطبوع مانند چیلر، مینی چیلر و.....استفاده می گردد.
تهویه بام ارائه دهنده برترین تجهیزات تهویه مطبوع