چیلر چیست؟

چیلر جزو سیستم های سرمایشی است که از طریق سرد کردن جریان آب و انتقال آن با پمپ به یونیت های فضای داخل ساختمان، سبب کاهش دمای محیط می شود. از این آب سرد می توان به کمک فن کویل ها و یا هواسازها، فضای داخلی هر ساختمانی را خنک کرد و یا از آن در ماشین آلات صنعتی و انواع فرایندهای تولید که به خنک کاری نیاز دارند، استفاده نمود. چیلر در واقع یک سرد کن محسوب می شود که بر اساس سیکل تبرید تراکمی یا جذبی کار می کند و دمای آب را کاهش می دهد.

انواع چیلرها

چیلرها بر حسب ساز و کارشان دو دسته هستند. 1. تراکمی 2. جذبی که هریک انواع مختلفی دارند. چیلر هوا خنک نوعی چیلر تراکمی است که از هوای محیط برای بخشی از مکانیزم کاری خود (تقطیر بخار مبرد) استفاده می کند. به همین خاطر چیلرهای هوا خنک حتماً باید در محیط آزاد نصب شوند.

کاربرد چیلرهای هوایی

چیلر های هواخنک به طور گسترده در 1. تهویه مطبوع و 2. برودت صنعتی کاربرد دارد.
در کاربردهای تهویه مطبوع مثل ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و حتی سالن های تولید، آب سردِ تولیدشده در چیلر با دمای 7 درجۀ سانتی گراد به سمت فن کویل ها و یا کویل سرمایشی در هواسازها فرستاده می شود تا فضای مورد نظر را خنک کنند. با جذب گرمای محیط ساختمان آب گرم می شود و دوباره برای سرد شدن به چیلر بر می گردد. باید توجه داشت که در این فرایند، آب در یک سیکل بسته حرکت می کند. بنابراین چیلر هوا خنک هیچ گونه مصرف آبی ندارد.
در برودت صنعتی، آب سردِ چیلر، جهت خنک کاری سیستم ها و ماشین آلات خطوط تولید، در طیف وسیعی از صنایع مختلف استفاده می شود. از جمله صنایعی که نیاز به برودت دارند: کاغذ و سیمان، پلاستیک، تزریق و ریخته¬گری، جوشکاری، ماشین ابزار، فلزکاری، پتروشیمی، بهداشت و درمان، داروسازی، تولید و نگهداری مواد غذایی، پرورش ماهی، کاغذ و سیمان، راهسازی و ... . برای تولید آب سرد تا دمای 10- درجۀ سانتی گراد در صنعت، می توان از چیلرهای هوا خنک استفاده کرد که مستلزم طراحی های ویژه هستند.
اصلی ترین اجزا که برای ساخت چیلر هواخنک به کار می روند عبارتند از کمپرسور، کندانسور (شامل کویل و فن های محوری)، شیر انبساط، اواپراتور و تابلو برق. عمدۀ قطعات و تجهیزاتی که در تولید چیلر هوا خنک استفاده می شوند وارداتی هستند. برندهای معتبر و شناخته شده ای از جمله BITZER : ، HANBELL، COPELAND، DANFOSS، EBM، ZIEHL-ABEGG، CAREL، SCHNEIDER، CASTEL، GMC و ... که در ساخت دستگاه های تراز اول بکار می روند.
ظرفیت برودتی بسیاری از سیستم های سرمایشی از جمله چیلرها بر حسب تن تبرید اعلام می شود.
تن تبرید یا TR چیست ؟ هر تن تبرید (TR) معادلِ میزان گرمایی است که یک تن یخ با دمای صفر درجۀ سانتی گراد در طول مدت 24 ساعت جذب کرده و کاملاً به آب صفر درجۀ سانتی گراد تبدیل می شود. (این عدد معادل 3.517 کیلووات است.)

چیلر تراکمی هوا خنک یا هوایی

چیلر تراکمی هوا خنک با استفاده از جریان هوای محیط و بدون مصرف آب، موجب کاهش دمای آب می گردد، در نتیجه برای مناطقی با محدودیت منابع آبی مانند ایران، گزینه مناسبی برای تجهیزات سرمایشی به حساب می روند. راندمان و کارایی چیلرهای هواخنک در میان برترین سیستم های تهویه مطبوع و برودتی محسوب می شود.

مزایای چیلر هوا خنک

در سال های اخیر، چیلر هوا خنک به پر کاربردترین نوع چیلر تبدیل شده است:
عدم نیاز به مصرف آب: در مقایسه با چیلر آب خنک و بخصوص چیلر جذبی، این چیلر با عدم مصرف آب برای کاهش دمای آب، موجب کاهش مصرف آب می گردد.
امکان استفاده در تمامی شرایط آب و هوایی: یکی از عوامل مؤثر در گسترش یافتن کاربرد چیلرهای هوا خنک، قابلیت کارکرد آن در تمام شرایط اقلیمی است. چنانکه می توان از این نوع چیلرهای تراکمی به راحتی در مناطق گرم و خشک و حتی گرم و مرطوب استفاده کرد.
بهره برداری آسان: عدم نیاز به برج خنک کننده، عدم نیاز به سیستم سختی گیر آب، لوله کشی های سبک تر، تجهیزات جانبی کمتر و هزینه های سرویس و نگهداری پایین تر

هزینه های مصرف برق و قیمت چیلر هواخنک

شرکت صنعتی تهویه بام در رزومه کاری خود علاوه بر طراحی و تولید این دستگاه برای شرکت های بزرگ داخلی همچون رایتل، پالایشگاه اصفهان، سایت جردن و آزادگان برخی از محصولات خود را به کشورهای همسایه ایران نظیر ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و عراق صادر کرده است. این کمپانی به لطف حضور مهندسانی مجرب و تحصیل کرده در رشته های مهندسی مکانیک، تأسیسات حرارتی و برودتی و نیز تبدیل انرژی، شرایطی را برای کارفرمایان محترم فراهم آورده تا بهترین و مناسب ترین انتخاب را برای پروژه خود داشته باشند.
قیمت چیلرهای هوا خنک، حتی در ظرفیت های مشابه می تواند متفاوت باشد؛ چراکه آیتم هایی از جمله نوع کمپرسور، نوع مبرد، شرایط کاری دستگاه و نیز شرایط اقلیمی محل پروژه در برآورد فنی و مالی چیلر مؤثر هستند.
هزینه های مصرف انرژی و همین طور هزینه های سرویس و نگهداری را افزون بر هزینۀ خرید، باید در نظر گرفته شود.
چیلر هوا خنک در حالت نرمال به ازای هر تن تبرید 1کیلو وات برق مصرف می کند. از طرفی میزان بار برودتی ساختمان در تمام طول روز یکسان نیست؛ در نتیجه می توان با استفاده از سیستم های کنترلر هوشمند، مصرف برق دستگاه را متناسب با بار برودتیِ موجود کنترل کرد. به علاوه، امروزه خصوصاً در پروژه های بزرگ به کمک سیستم ذخیره سازی یخ یا همان آیس بانک می توان هزینه های کارفرما برای خرید برق مورد نیازِ پروژه و هزینه های بهره برداری برای مصرف برق را به میزان زیادی کاهش داد.

هزینه سرویس و نگهداری چیلر هوا خنک

چیلر هوا خنک در واقع هزینۀ چندانی برای سرویس و نگهداری به همراه نخواهد داشت. به طوری که حدوداً سالی یک بار نیاز به تعویض فیلتر داشته و به جز موارد تعمیراتی که شاید هرگز اتفاق نیفتند، هزینه های دیگری ندارد.
گارانتی ارائه شده برای محصولات تهویه مطبوع این شرکت 3 ساله می باشد به همراه یک گارانتی 5 ساله طلایی شامل تمامی تجهیزات و متعلقات دستگاه می شود.
خدمات پس از فروش نیز به مدت 15 سال می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشخصات فنی کامل و استعلام قیمت، با گروه صنعتی تهویه بام تماس حاصل فرمائید.

تهویه بام ارائه دهنده برترین تجهیزات تهویه مطبوع