تفاوت فن کوئل و اسپیلیت

فن کوئل چیست؟

فن کویل (FCU) یک دستگاه تهویه مطبوع ساده شامل مبدل حرارتی و فن می باشد. فن کوئل قسمتی از سیستم تهویه مطبوع در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی و … است. یک فن کویل، دستگاهی با قابلیت های گوناگون است که گاهی با مکش هوای موجود، درجه حرارت فضای محیط اطراف را تنظیم می کند. این کنترل توسط یک سوئیچ دستی خاموش- روشن یا یک ترموستات انجام می شود. تر موستات به فن یا به شیر کنترل دستور می دهد با تغییر دور فن یا تغییر میزان دبی آب ورودی به کویل ها می توان به دمای مطلوب در هر محیط دست یافت.
تغذیه فن کویل با آب سرد و گرم خروجی از دیگ های مرکزی و چیلر می باشد. فن کویل ها برای آن که انرژی تولید شده توسط مولد انرژی (گرم کننده یا خنک کننده) را به محیط ارائه دهند، معمولا از دو لوله (گرم یا سرد) و چهار لوله (هر دو واحد گرمایش و سرمایش بطور همزمان) بهره می برند.

fancoil

اسپیلیت یا کولر گازی چیست؟

کولر های گازی یا آنچه در بازار به آن اسپلیت هم گفته می شود، نوعی از دستگاه های سرمایشی است که امروزه جای دستگاه های سرمایشی قدیمی مثل کولر آبی و پنکه سقفی را گرفته است. اساس کار اسپیلیت سیستم تبرید تراکمی است برای استفاده در محیط های کوچک تا سالن های بزرگ مناسب است. ما بیشتر مصرف خانگی و آپارتمانی دارد. مکان هایی که کمتر امکان نصب دیگر دستگاه های سرمایشی مثل چیلرها، هواسازها و … را دارا هستند و به خاطر معایب کولرهای آبی ، تمایل دارند از یک سیستم تهویۀ مطبوع دیگر بهره ببرند. سیکل تبرید تراکمی به ماشین یخچال هم شهرت دارد که بر طبق اصول ترمودینامیک گرما را از جای خنک به جای گرم منتقل می کند.

spilit

تفاوت های فن کوئل و اسپیلیت در چیست؟

  1. اسپیلیت ها توان گرمایشی کمتری دارند و بیشتر برای سرمایش محیط مناسبند اما فن کوئل ها برای هردو هم سرمایش و هم گرمایش کاملا مناسب و پرتوان هستند: اسپیلت ها معمولاً فقط بعنوان سیستم سرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند، هرچند اسپیلیت ها می‌توانند در حالت گرمایشی هم کار کنند ولی به علت مصرف بالای برق ، اصلا به ‌صرفه نیست. ولی فن کویل هایی چون بر اساس آب سرد و گرم کار می‌کنند، در زمستان آبگرم (آبگرم پکیج گازسوز یا بویلر موتورخانه) درون لوله‌های آن جریان پیدا کرده و قدرت گرمایشی برابر با قدرت سرمایشی دارند و در تابستان هم به آب سرد خروجی از چیلر یا مینی چیلر متصل می‌شوند.
  2. فن کوئل ها نسبت به اسپیلیت ها برق کمتری درکل مصرف می کنند. زیرا یونیت های خارجی فن کوئل ها با شکل‌های مختلفی از انرژی کار می‌کنند. مثلا چیلر و مینی چیلر که وظیفه سرد کردن آب و ارسال آن به فن کویل ها را بر عهده دارند، با برق و بویلر و پکیج گازسوز که وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارند، با گاز شهری کار می‌کند. در حالی که هر دو یونیت‌های داخلی و یونیت‌های خارجی کولرهای گازی، فقط مصرف برق دارند و مصرف برق آن‌ها نیز بالا و قابل ملاحظه است. بنابراین مصرف برق فن کوئل ها نسبت به اسپلیت ها به دلایل مختلف کمتر است و با مدیریت مرکزی می‌توان به‌اندازه نیاز ساختمان، هوای سرد و گرم را در ساختمان توزیع کرد و به علت به کار بردن انواع تکنولوژی‌ها در آن‌ها، راندمان این سیستم‌ها بسیار بالا است.
  3. اسپلیت ها (کولرهای گازی) برای اماکن کوچک مناسب ترند و فن کویل ها برای اماکن بزرگ و ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری و … بسیار مناسب هستند : کولرهای گازی یا اسپیلیت ها دو بخشی هستند که یک بخش در خارج از ساختمان و یک بخش آن در داخل ساختمان قرار می‌گیرد و از آن می‌توان برای عمل گرمایش (به‌ندرت) یا سرمایش یک بخش و یا یک واحد استفاده کرد. اما فن کویل ها به‌صورت چندتایی کار می‌کنند و در بخش‌های مختلف ساختمان نصب می‌گردند و به‌وسیله آب گرم و یا آب سردی که از دستگاه‌هایی مثل بویلر یا دیگ آب گرم موتورخانه‌، مینی چیلر و چیلر می‌رسند به تهویه محیط می‌پردازند.
  4. اسپیلت‌ها فقط هوای داخل اتاق را خنک می‌کنند و هوای تازه وارد اتاق نمی‌کنند، اما فن‌کویل‌ها نوع کانال دار یا همان فن کوئل کانالی می‌توانند هوای تازه را هم در دمای مور نیاز داخل اتاق بدمند.
تهویه بام ارائه دهنده برترین تجهیزات تهویه مطبوع